یکی از جذابترین کارهایی که بعد از خرید ویلا یا خانه در شمال می توانید انجام دهید، خرید خودرو با پلاک منطقه آزاد است. در مناطق آزاد ایران شما هر خودرویی که در جهان وجود دارد می توانید بدون محدودیت با قیمت نزدیک به قیمت جهانی آن بخرید! منطقه آزاد انزلی، یکی از مناطق آزاد هفتگانه ایران است که در سال 1384 ایجاد شده است. در مناطق آزاد امکان خرید خودرو خارجی بدون پرداخت حق گمرکی امکان پذیر است که این مورد، قیمت خودرو را تا یک سوم کاهش می دهد و البته محدودیت نوع خودرو نیز تا حد زیادی برطرف می شود. خودروهای خریداری شده، پلاک مخصوص منطقه آزاد انزلی را دریافت می کنند و امکان تردد در منطقه مشخص شده را دارند و نمی توانند از آن خارج شوند.

محدوده تردد خودرو در منطقه آزاد انزلی چقدر است؟

محدوده تردد از مرکز منطقه آزاد انزلی، 50 کیلومتر هوایی در نظر گرفته شده است که این امر باعث شده تقریبا کل استان گیلان در محدوده تردد خودرو قرار بگیرد. در حال حاضر نقاط اصلی محدوده تردد خودروهای منطقه آزاد انزلی در مسیر رشت به رودبار بعد از امامزاده هاشم، مسیر رشت به تالش نرسیده به سه راه اسالم، مسیر رشت به رودسر بعد از شلمان پاسگاه پلیس راه ولیسه بوده و نقاط فرعی محدوده تردد نیز مشتمل بر مسیر بین شلمان به املش، مسیر اطاقور به املش، مسیر بین سیاهکل به اسپیلی و مسیر بین فومن به ماسوله است.

چه خودروهایی می توان خرید؟

در ابتدا امکان خرید هر نوع خودرویی وجود داشت اما از سال 2015 به بعد، امکان ورود خودروهای آمریکایی و همچنین خودروهای با حجم موتور بالای 2500 سی سی وجود ندارد. به همین دلیل در منطقه آزاد انزلی می توانید انواع خودروهای آمریکایی تا قبل از 2015 را با قیمتهای مناسب پیدا کنید. همچنین سایر خودروهای روز دنیا به شرط رعایت حجم موتور و عدم ساخت آمریکا بودن با قیمت نزدیک به قیمت جهانی آن قابل خریداری است.

قیمت خودرو در منطقه آزاد انزلی چقدر است؟

قیمت خودرو در منطقه آزاد انزلی تقریبا با قیمت جهانی آن برابری می کند. اگر قصد خرید خودرو صفر را دارید کافی است قیمت جهانی آنرا بدانید. البته با نرخ دلار آزاد! خودروها در منطقه آزاد انزلی از دوبی وارد می شود و محاسبه قیمت آن با درهم بسیار دقیق تر خواهد بود. به قیمت خودرو در دبی مبالغی برای پلاک گذاری و عوارض و همچنین سود وارد کننده اضافه می شود. شرکتهای وارد کننده مختلفی در انزلی وجود دارند که برای خرید خودرو می توانید به آنها مراجعه کنید. همچنین خودروهای با پلاک منطقه در نمایشگاههای سطح شهر نیز به وفور مشاهده می شود.

قیمت خرید خودرو دست دوم کمی متفاوت بوده و در مدلهای مختلف و برندهای مختلف با هم تفاوت دارد. خودروهای خاص آمریکایی که دیگر امکان ورود آنها وجود ندارد مانند انواع کامارو و موستانگ قیمتهای به نسبت بالاتری دارند و سایر خودروها با قیمتی خوب نسبت به پلاک ملی قابل خریداری است. بعنوان مثال در تاریخ نگارش این مطلب، قیمت خودرویی که در تصویر می بینید حدود 200 میلیون تومان است. این خودرو یک خودروی فورد اج شش سیلندر 3500 سی سی با 285 اسب بخار قدرت است که در مقایسه با سایر خودروهای هم کلاس موجود در ایران مانند سانتافه، یک سر و گردن بالاتر است و همانطور که می بینید، قیمت بسیار مناسبی دارد. البته مدلهای آن معمولا زیر 2015 است و بدلیل کارکرده بودن و آمریکایی بودن، دردسرهای مخصوص خودش را دارد.

امکان خروج از منطقه و دریافت مرخصی وجود دارد؟

روی کاغذ بله، حدود 1 ماه در سال امکان اخذ مرخصی وجود دارد، البته برای خودروهای غیر آمریکایی و زیر 2500 سی سی، اما در حال حاضر دریافت مرخصی عملا غیر ممکن است و هفت خان رستم را می طلبد. شدنی است اما سخت ...