شمال یا بطور خاص استان گیلان دارای مناطق و شهرهای مختلفی است که هرکدام با دیگری تفاوت اساسی دارد. این تفاوت از آب و هوا گرفته تا فرهنگ، بافت شهری، بازارها، امکانات اقامتی، ترافیک و ... می تواند متفاوت باشد. این که تصمیم بگیرید در کدام شهر و منطقه از شمال اقامت کنید، برای خود خانه بخرید یا یک ویلا برای تعطیلات داشته باشید کاملا به شما و علایق و سلیقه شما بستگی دارد اما بهتر است قبل از اینکه شهر خود را انتخاب کنید، اطلاعات کاملی از شهرها و مناطق داشته باشید. این اطلاعات کمک می کند بعد از خرید ملک در شمال پشیمان نشوید و نخواهید شهر و یا منطقه خود را عوض کنید چون علاوه بر دردسرهای مختلف، بار مالی و هدر رفت زمانی زیادی برای شما به همراه خواهد داشت.

من بدنبال هوای خوب و سرسبزی هستم!

همه جای گیلان آب و هوای خوب و سرسبز دارد. کل استان در جلگه ای سرسبز در کنار دریای کاسپین قرار گرفته است و اگر بدنبال هوای خوب و سرشار از اکسیژن هستید و به سرسبزی اهمیت می دهید، کل استان برای شما مناسب است اما بهتر است به این آب و هوا نگاهی دقیقتر داشته باشید.

آب و هوای اکثر مناطق شمال بدلیل نزدیکی به دریا شرجی است و این مورد بخصوص در تابستان می تواند بسیار آزار دهنده باشد. در تابستان شما مثل همه جای دنیا عرق می کنید اما این عرق در شمال خشک نمی شود! این یکی از آزار دهنده ترین چیزهای شمال است و عادت کردن به آن بسیار دشوار است. خصوصا برای کسانی که تازه به این دیار می آیند. هرچه به دریا نزدیکتر باشید، این هوای شرجی بیشتر می شود. بنابراین اگر نمی توانید هوای شرجی را تحمل کنید، از دریا فاصله بگیرید و یا جایی را انتخاب کنید که نسبت به دریا ارتفاع بیشتری داشته باشد. مانند مناطق کوهستانی و ارتفاعات شمال مثل دیلمان یا کمی پایینتر، سیاهکل و روستاهای اطراف آن، ارتفاعات لاهیجان یا لنگرود و ...

مرکز شهر یا اطراف شهر؟ ترافیک و امکانات یا خلوتی و کمی محرومیت؟!

در شمال و بخصوص استان گیلان شهرهای زیادی وجود دارد و بدلیل مساحت کم استان، این شهرها با هم فاصله کمی دارند بطوریکه از این سر استان تا طرف دیگر چیزی حدود 3 ساعت رانندگی کافی است! از طرفی بیشتر امکانات شهری و رفاهی در مرکز شهرهای بزرگ مثل رشت (مرکز استان) واقع شده است. اگر اهل زندگی شهرنشینی هستید و نمیتوانید بیرون از شهر را تحمل کنید بدون شک انتخاب شما باید شهر رشت باشد. البته طبق معمول ترافیک و شلوغی را هم بجان می خرید! از نظر آب و هوا نگران نباشید با وجود همه ماشین ها و دودشان، باز هم آب و هوا بسیار متفاوت تر از شهرهایی مثل تهران است.

از طرف دیگر اگر از ترافیک و شلوغی بیزار هستید، بهتر است شهرهای اطراف و حتی روستاهای نزدیک جاده اصلی را انتخاب کنید. در اینصورت آب و هوای بکر، جاده خلوت و سرسبزی بیشتر را بدور از هیاهوی شهرنشینی خواهید داشت ولی برای دسترسی به امکانات باید تا مرکز شهر رانندگی کنید. البته همانطور که گفتیم شهرها بسیار به هم نزدیک است و با 45 دقیقه رانندگی از یکی از بکرترین و خلوت ترین روستاها به مرکز شهر رشت خواهید رسید.

وضعیت کسب و کار چگونه است؟

در یک کلام، افتضاح! در حال حاضر اوضاع کسب و کار در هیچ کجای ایران خوب نیست و این مورد در شهرستانها خصوصا گیلان بسیار مشهودتر است. البته زندگی جریان دارد و کسب و کار هم وجود دارد اما درآمد نسبت به بقیه استانها پایینتر است. کسب و کار بیشتر افراد بومی در روستاها و اطراف شهرها کشاورزی است و امروزه هم این مورد تا حدود زیادی حفظ شده است و به این طریق می توانند ادامه دهند اما برای یک مهاجر بسیار سخت است که بتواند کشاورزی کند. کسب و کارهای شهری هم مثل همه جای ایران در مرکز شهرهای بزرگ متمرکز است البته با وسعت بسیار کمتر نسبت به تهران ... به همین دلیل نرخ مهاجرت از استان بسیار زیاد است. با وجود سرسبزی و آب و هوای خوب، کار نیست! اگر قصد کسب درآمد و راه اندازی کسب و کار دارید شاید بهتر باشد شهر بزرگی مثل رشت را برای زندگی انتخاب کنید. البته رشت می تواند محل کار شما باشد و برای زندگی همچنان در یک روستای دنج خانه یا ویلا بخرید. گیلان کوچک است و فاصله تا مرکز رشت از هر نقطه ی گیلان تقریبا کوتاه است.

مناطق دیدنی و تفریحات کجاست؟

دیدنی های گیلان در همه جای استان پراکنده شده است. در هر شهر و منطقه ای که باشید تعدادی از این مناطق مثل جنگلها، تفرجگاه ها و پارکها در نزدیکی شما قرار دارد. اما طبق معمول اگر اهل پاساژ گردی و بازار هستید باز هم تنها گزینه موجود شهر رشت است. البته در مرکز همه شهرهای گیلان مثل لاهیجان، انزلی، لنگرود، آستانه اشرفیه و ... بازارها و مراکز خرید وجود دارند و شاید برای شما کافی باشند اما باز هم در مقابل مرکز استان یعنی رشت حرفی برای گفتن ندارند. اما جنگل و پارک همه جا وجود دارد. استان سراسر سرسبزی است و هر گوشه ای از آن برای خود طبیعتی زیباست که می تواند برای پیک نیک آخر هفته مناسب باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید مسافرانی که به اینجا می آیند و با مناطق اصلی تفریحی آشنا نیستند، در کنار خیابان های اصلی و محل گذر چادر می زنند و به قول خودشان تفریح می کنند، و البته تفریح هم می کنند! چون کنار همان خیابان برای خودش طبیعتی دارد که در بهترین پارکهای دیگر شهرها نمی توانید پیدا کنید.

دریا، کنار دریا، ساحل دریا و دیگر هیچ!

شاید برای شما دریا بیشتر از هرچیزی جذابیت داشته باشد و بخواهید در شهر و منطقه ای اقامت کنید که با دریا نزدیکترین فاصله ممکن را داشته باشد. در اینصورت شهرها و مناطق زیادی را پیش روی خود ندارد. نوار ساحلی گیلان بیشتر مناطق بومی و روستایی است که البته با ویلاهای گران قیمت مزین شده اما باز هم با امکانات شهرنشینی فاصله زیادی دارد. بهترین شهرها برای خرید خانه و ویلا برای کسانی که به نزدیکی به دریا اهمیت می دهند می تواند زیباکنار، منطقه آزاد انزلی، کیاشهر و چمخاله باشد. البته اگر چیزی جز لب دریا را نمی پسندید و می خواهید پنجره اتاق خواب شما دید دریا داشته باشد، آنوقت باید دست در جیب مبارک کرده و مبلغ بسیار بالایی را برای خرید یک ویلا یا خانه در بر اول دریا هزینه کنید.

وضعیت فرهنگی و بافت جمعیتی چطور است؟

استان گیلان مهاجران بسیاری را در خود جای داده است و تقریبا در همه شهرها افراد غیر بومی به چشم می خورند. در شهرهای بزرگ مثل رشت، انزلی و لاهیجان این تفاوت فرهنگی بسیار است و باعث شده است این شهرها حال و هوای شهرهایی مثل تهران را داشته باشند و زبان و حتی لحجه مردم کاملا فارسی باشد. در مقابل بافت جمعیتی شهرهای کوچکتر و روستاها بیشتر بومی است و بالطبع، فرهنگ بومی در آنجا حاکم است. البته فرهنگ بومی چیزی جز مهمان نوازی نیست و براحتی مهاجران با آن همسو خواهند شد اما در هر صورت اگر دنبال مناطقی با فرهنگ عمومی کشور هستید، شهرهای بزرگ را برای اقامت انتخاب کنید.

شهرهای مذهبی و حال و هوای زیارت!

در گیلان سومین شهر مذهبی ایران بعد از مشهد و قم قرار دارد. شهر زیبای آستانه اشرفیه که بین رشت و لاهیجان قرار دارد و با 30 دقیقه رانندگی از رشت می توان به آن رسید. برای کسانی که دوست دارند در شهرهای مذهبی اقامت داشته باشند، استانه اشرفیه بهشت خواهد بود. حرم سید جلال الدین اشرف، برادر امام رضا حال و هوای شهر را بطور کلی مذهبی کرده و در کنار سرسبزی فراوان و البته سوغاتی ها و خوردنی های مخصوص، آن را به یکی از بهترین شهرهای مذهبی ایران برای زندگی تبدیل کرده است. قیمت ملک در این شهر هم نسبت به شهرهای اطراف مثل لاهیجان و رشت بسیار مناسب تر است.

قیمت املاک در شمال چطور است؟

مثل همه جای دنیا، هرچه به مرکز شهرهای بزرگ نزدیکتر شوید، قیمتها هم بالاتر خواهد رفت. همچنین باز هم مثل همه جای دنیا، شهرهای بزرگ هم برای خود مناطق مرفه نشین یا اصطلاحا بالاشهر و همچنین پایین شهر دارند که تفاوت قیمت ملک در آنها از زمین تا آسمان است. مثلا قیمت املاک در منطقه ای مثل گلسار شهر رشت با مناطق شمالی تهران برابری خواهد داشت. املاک بدون قیمت یا با قیمتهای نجومی هم در هر شهری از استان گیلان خصوصا رشت، لاهیجان و انزلی پیدا می شود. اما در حالت کلی، قیمتها نسبت به تهران یا حتی مراکز شهرهای دیگر مناسبتر است. البته تا زمان نگارش این مطلب اینطور است وگرنه با افزایش مهاجرتها ممکن است این تعادل در آینده به هم بخورد.

حالا کجا برای خرید ملک بهتر است؟

کالا بستگی به سلیقه شما دارد. معیارهای مختلفی که در بالا ذکر شده است را در نظر بگیرید، خلق و خوی خود و خانواده را در نظر بگیرید، وضعیت کار و کاسبی را در نظر بگرید و در نهایت شهر و منطقه ای که بیشتر با شما و البته بودجه شما همخوانی دارد انتخاب کنید. کار و کاسبی و بازار هم بسیار مهم است. متاسفانه وضعیت کار و کاسبی در استان گیلان بسیار ضعیف است و کار و درآمد فقط در مرکز شهرهای بزرگ مثل رشت رونق دارد. اگر نیاز به کسب درآمد ندارید و اصطلاحا بار خود را بسته اید و به این استان می آیید، پیشنهاد می کنیم مناطق روستایی و بکر را انتخاب کنید و از زندگی لذت ببرید، وگرنه شهرهای بزرگ گیلان و البته خانه های کوچک و آپارتمانی می تواند برای شما مناسب باشد ...