همکار گرامی، اگر فکر می کنید درصد نوشته شده در این وبسایت قدیمی بوده و تغییر کرده است و آپدیت نیست و بیشتر شده است و این موارد، لطفا بخشنامه یا ابلاغیه جدیدی که درصدهای جدید در آن نوشته شده را برای ما ارسال کنید چون ما آنرا ندیدیم! با کمال میل نوشته های این صفحه و درصدها را تغییر خواهیم داد. ضمنا همانطور که در بخشهای مختلف سایت نوشته شده، ملاک محاسبه، نامه اتحادیه هر شهر است که شما موظفید روی دیوار مشاور املاک خود بچسبانید. این نامه اتحادیه ممکن است در هر شهر تفاوت جزئی با درصدهای نوشته شده در این سایت داشته باشد.

حق کمیسیون مشاوران املاک یا همان کارمزد دریافتی واحدهای صنفی که توسط بنگاه ها و مشاوران املاک بعد از معامله دریافت می شود، در سال جدید 1401 بر اساس فرمول خاصی است که دانستن آن خالی از لطف نیست.

برای محاسبه آنلاین کمیسیون و دریافت اپلیکیشن موبایل کمیسیون کلیک کنید

کمیسیون مشاورین املاک مثل دستمزد و درآمد سایر مشاغل در تمام معاملات ملکی پرداخت می‌شود. با توجه به بازار املاک، کمیسیون یا کارمزد مشاور املاک بر اساس نرخ مصوب صنف برای هر معامله بر اساس فاکتورهای مشخصی محاسبه می‌شود. مشاورین املاک موظفند، بر اساس تعرفه‌ای که هر سال از سوی اتحادیه مشاورین املاک شهرشان ابلاغ می‏شود، از طرفین معامله کارمزد بگیرند. در این مطلب فرمول محاسبه حق کمیسیون املاک در خرید، فروش، رهن و اجاره ملک را برای شما شرح می‌دهیم تا کاملا با نحوه محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک آشنا شوید.

کمیسیون مشاورین املاک برای خرید و فروش ملک در سال 1401

تعرفه کمیسیون مشاورین املاک هر سال از سوی اتحادیه مشاورین املاک تعیین می‌گردد. در سال 1401 حق کمیسیون خرید و فروش ملک به شرح زیر محاسبه می‌گردد که این تعرفه برای تمامی املاک تجاری، اداری و مسکونی یکسان است.

اگر ارزش ملک تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان باشد: بنگاه معادل ۰.۵ درصد ارزش ملک خرید و فروش شده را به عنوان حق کمیسیون دریافت می‌کند. (نیم درصد از فروشنده و نیم درصد از خریدار)

اگر ارزش ملک بیش از ۵۰۰ میلیون تومان باشد: بنگاه برای ۵۰۰ میلیون از طرفین معامله ۰.۵ درصد اخذ می‌کند و برای مازاد آن نیز ۰.۲۵ درصد به عنوان حق کمیسیون از فروشنده و خریدار می‌گیرد.

نکته: این فرمول کشوری است و ملاک هر شهرستان، نامه اتحادیه مشاورین املاک آن شهرستان است که ممکن است با فرمول کشوری کمی تفاوت داشته باشد. برای اطمینان می توانید به اتحادیه مشاورین املاک شهر مربوطه مراجعه کنید.

به حق کمیسیون خرید و فروش محاسبه شده، مالیات بر ارزش افزوده نیز تعلق می‌گیرد که وظیفه پرداخت آن نیز بر دوش خریدار و فروشنده است. مالیات بر ارزش افزوده سال 1400 برابر با 9 درصد است که به مبلغ کمیسیون اضافه می گردد.

کمیسیون مشاورین املاک برای اجاره ملک در سال 1401

مشاورین املاک مجاز هستند برای قراردادهای اجاره ملک، 25 درصد از مبلغ اجاره بها ماهیانه را به عنوان حق کمیسیون اخذ کنند. یعنی اگر در قرارداد هیچ مبلغی به عنوان رهن یا پول پیش نوشته نشود و موجر تنها در ازای دریافت اجاره بها ماهیانه ملک خود را در اختیار مستاجر بگذارد، یک چهارم مبلغ اجاره بهای یک ماه بعنوان کمیسیون از هر یک از طرفین دریافت می شود.

در صورتی که مبلغ ودیعه هم وجود داشته باشد یا ملک رهن کامل باشد، مبلغ ودیعه ابتدا به معادل اجاره آن تبدیل می شود و سپس یک چهارم آن بعنوان کمیسیون اجاره دریافت می گردد. نحوه تبدیل مبلغ رهن بصورت صدی سه می باشد. یعنی هر یک میلیون تومان بعنوان 30 هزار تومان اجاه ماهیانه محاسبه می شود. مانند مورد قبل، مبلغ مالیات بر ارزش افزوده معادل 9 درصد نیز به این مبلغ اضافه می گردد.

برای محاسبه آنلاین کمیسیون کلیک کنید