درباره امیرکلایه لاهیجان

امیر کلایه (Amir Kelayeh) یکی از مناطق روستای و ساحلی اطراف لاهیجان است که بدلیل موقعت مناسب خود این روزها مورد توجه ویلاسازان و کسانی که بدنبال آرامش هستند قرار گرفته است. امیر کلایه در جاده چمخاله قرار دارد.

از نظر وضعیت آب و هوا، امیر کلایه بدلیل نزدیکی به ساحل دریا، دارای آب و هوای مرطوب و شرجی در فصل تابستان و ابری و بارانی در فصل زمستان است. فصل بهار هم آب و هوا معتدل بوده و سرسبزی زیبایی در منطقه حکم فرماست. از نظر جمعیتی این منطقه سرسبز و خلوت، بدلیل وجود ویلاهای تازه ساز، ترکیبی از جمعیت بومی و غیر بومی را در خود جای داده است.

امیرکلایه بدلیل موقعیت خاص جغرافیایی خود از سمت شرق و شمال دریاست! از سمت غرب و جنوب هم به مناطق سرسبز روستایی راه دارد. از مناطق تفریحی و دیدنی امیر کلایه می توان به تالاب امیرکلایه، ساحل دریا و جنگلهای سرسبز اشاره کرد. تالاب بین‌المللی امیر کلایه یکی از تالاب‌های دیدنی و زیبای استان گیلان است که با وسعتی معادل ۱۲۳۰ هکتار و عمق متوسط ۱/۸۵ متر در ناحیه شمالی لاهیجان و در منطقه امیرکلایه واقع شده است. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این تالاب در مقایسه با دیگر تالاب‌های استان گیلان این است که این تالاب از معدود محیط‌های تالابی آب شیرین است که به فاصله یک کیلومتری دریا قرار دارد.