شاید یکی از دغدغه های شما قبل از خرید ویلا در شمال این باشد که آیا بهتر نیست زمین خریده و خودتان طبق سلیقه و خواسته خودتان ویلای خود را بسازید؟ در این مقاله سعی می کنیم جنبه های مختلف این موضوع، مزایا، مشکلات و موانع سر راه را بررسی کنیم.

شاید آرزوی شما داشتن یک ویلا در شمال باشد بطوریکه همه چیز آن طبق نظر خودتان ساخته شده و آماده زندگی شده باشد. از مصالح بکار رفته گرفته تا کاشی و سرامیک سرویس و آشپزخانه، کابینت ها، تعداد طبقات و همچنین نمای ویلا ... در چنین مواقعی یکی از بهترین کارها خرید زمین در شمال و ساخت ویلای دلخواه در آن است. فقط باید کمی مرد عمل باشید و البته به مقدار زیادی وقت داشته باشید! ساخت ویلا در شمال به دو صورت امکان پذیر است. حالت اول این است که یک پیمانکار مناسب و با سابقه پیدا کنید و با او قرار داد ببندید. حالت دوم هم این است که خودتان بالای سر کار باشید و مصالح مختلف را خریداری کنید، بنا و گچکار و سرامیک کار و نجار و ... را پیدا کنید و برای ساخت قسمتهای مختلف ویلا از آنها کمک بگیرید.

ساخت ویلا در شمال از طریق پیمانکار

این روش راحتترین راه است. کافیست یک پیمانکار مناسب پیدا کنید و بقیه کار را به او بسپارید. برای پیدا کردن پیمانکار مناسب ساخت ویلا، می توانید سابقه آنها را بررسی کنید و نمونه کارهای آنها را ببینید. در چنین حالتی هرچیزی که از ویلای خود می خواهید را به او می گویید و از او می خواهید طبق نظر شما ویلای شما را بسازد. نوع مصالح را مشخص می کنید، نما و شکل ظاهری را مشخص می کنید، تعداد اتاقها و شکل آنها را مشخص می کنید و در کل ساخت خانه رویاهای خود را به او می سپارید.

از مزایای این روش این است که اولا شما درگیر جزئیات نخواهید شد و وقت شما بسیار آزاد خواهد بود. این روش حتی بصورت دورکار هم قابل اجراست و اصلا نیاز نیست در طی مراحل ساخت ویلا ساکن شمال باشید. مثلا می توانید از تهران و بصورت تلفنی روند ساخت را دنبال کنید. ثانیا در این روش کار را به یک کاردان سپرده اید و از چیزی که تحویل میگیرید تقریبا مطمئن هستید، چون قبل از بستن قرارداد با پیمانکار، نمونه کارهای قبلی او را دیده اید.

از معایب این روش می توان به هزینه بالاتر نسبت به زمانی که خودتان بالای سر کار باشید اشاره کرد. همچنین بعضی از جزئیات ممکن است دقیقا آنطور که شما می خواستید پیاده سازی نشود. بدترین حالت هم این است که در انتخاب پیمانکار اشتباه کرده باشید و کار را به نابلد یا حتی کلاهبردار سپرده باشید. در این صورت ممکن مصالح و چیزهایی که در ظاهر دیده نمی شود آن چیزی نباشند که شما می خواستید یا حتی ممکن است با تاخیر طولانی مدت در ساخت و خلف وعده روبرو شوید.

ساخت ویلا در شمال توسط خودتان و با نظارت مستقیم

این روش کمی سخت تر است و نیازمند حضور شماست و عملا یک کار تمام وقت برای شما به حساب می آید. یعنی باید در مقطع زمانی که ویلای شما ساخته می شود مثلا در مدت شش ماه بهار و تابستان، شغل خود را بطور کامل کنار بگذارید و تبدیل به یک پیمانکار ساختمانی شوید!

از مزایای این روش می توان به هزینه کمتر اشاره کرد. تمام مصالح و مواد مورد نیاز را خودتان می خرید. پول بنا و گچکار و ... را خودتان می دهید و می توانید همه هزینه ها را مدیریت و کنترل نمایید. همچنین ویلای شما دقیقا همان چیزی خواهد شد که خودتان می خواهید. از مصالح گرفته تا شکل ظاهری و تک تک جزئیات ...

از معایب این روش همانطور که اشاره شد مسئله حضور شما و وقت شماست. به هیچ عنوان فکر نکنید می توانید بصورت پاره وقت این کار را انجام دهید. در مدت زمان ساختن ویلا هر لحظه باید دنبال کاری بروید و چیزی بخرید تا کارها پیش برود و ساخت ویلا متوقف نشود. همچنین دردسرهای سر و کله زدن با استاد کارهای مختلف می تواند یکی از اعصاب خردکن ترین اتفاقها باشد. خلف وعده، عدم حضور و پیشبرد کار، بیماری استاد سنگ کار و یا گچکار و ...

خرید ویلای آماده! یکی از گزینه های نسبتا خوب

شاید با مطالعه موارد بالا از خیر خرید زمین بگذرید و ترجیح بدهید همان ویلای آماده را بخرید. هرچند دقیقا آن چیزی نباشد که شما می خواستید. این حالت هم زیاد بد نیست! کافیست قبل از خرید وقت بگذارید و هرچقدر که می توانید ویلا ببینید. بسیاری از سازنده های مطرح ویلا در شمال وجود دارند که شهرک سازی می کنند و تعداد بیشماری ویلا ساخته اند. شاید خرید از آنها با توجه به تجربه و توانایی که دارند خوب باشد. همچنین می توانید خرید ویلاهای شخصی ساز را مد نظر قرار بدهید. مثلا شخصی با یکی از روش های بالا ویلایی برای خودش ساخته و اکنون به هر دلیلی تصمیم به فروش ویلا و خانه خود گرفته است. در این مورد شاید خیلی از موارد و جزئیات ساخت که توسط بساز و بفروشها رعایت نمی شود، در نظر گرفته شده باشد. فقط قیمت در این حالت کمی بالاتر خواهد بود که البته ارزشش را خواهد داشت.

در هر صورت اگر می خواهید خانه رویاهای شما دقیقا آن چیزی باشد که می خواهید، باید قدم در راه بگذارید و سختی های آن را به جان بخرید. جدای از اینکه در هزینه صرفه جویی می شود و تجربه ساختن ساختمان را کسب می کنید، می توانید مطمئن باشید بعد از ساخت ویلای خود، اولین شبی که در آن استراحت می کنید، همه خستگی راه را از تن شما بیرون خواهد کرد. برای خرید زمین مناسب برای ساخت ویلا در شهرهای مختلف گیلان می توانید روی کمک کارشناسان ما حساب کنید.