همیشه مبلغی که برای خرید خانه پس انداز کرده ایم کافی نیست. در این مواقع، وام مسکن می تواند تا حدودی مشکل کمبود نقدینگی را برطرف کنید. در این مقاله، انواع وام مسکن را با جزئیات بررسی می کنیم. وام برای خرید خانه انواع مختلفی دارد که مبلغ آن، نحوه دریافت آن، بازپرداخت آن و همچنین سود آن با یکدیگر تفاوت دارد. در ادامه چند مورد از انواع رایج وام برای خرید خانه را معرفی کرده و با جزئیات آن آشنا می شویم.

وام خرید مسکن برای خانه اولی ها

یکی از انواع وام مسکن، وام خرید خانه برای خانه اولی هاست. همانطور که از نام این وام مشخص است، این وام به کسانی تعلق می گیرد که برای بار اول قصد خرید خانه را دارند. وام مسکن خانه اولی ها از طریق بانک مسکن پرداخت می شود و برای دریافت آن حتما نیاز نیست که متاهل باشید. البته تاهل، مبلغ وام را افزایش خواهد داد. مبلغ این وام نسبت به موقعیت جغرافیایی و همچنین وضعیت تاهل متقاضی تغییر می کند و سود در نظر گرفته شده برای آن 9.5 درصد بوده و مهلت بازپرداخت آن 12 سال است. بعنوان مثال فردی که وام 80 میلیون تومانی خانه اولی دریافت کرده است ماهانه حدود 930 هزار تومان قسط باید بدهد و در مجموع 54 میلیون سود در مدت 12 سال به بانک برمی‌گرداند.

مبلغ وام خانه اولی ها برای افراد مجرد و در تهران، 80 میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهر‌هایی که جمعیت آن‌ها بالای 200 هزار نفر جمعیت دارد تا 60 میلیون و در منطقه‌های دیگر تا 40 میلیون تعریف شده است. همچنین برای زوجین نیز در تهران 160 میلیون، مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای 200 هزار نفر جمعیت تا 120 میلیون و دیگر مناطق 80 میلیون تومان امکان دریافت وام وجود دارد.

همانطور که از نام وام مشخص است، از شرایط اصلی دریافت این وام این است که متقاضی دریافت وام مسکن یکم تا به حال نه خانه‌ای خرید و فروش کرده باشد، نه از تسهیلات مسکن مهر استفاده کرده باشد و نه از مزایای دولتی مانند زمین و خانه‌های سازمانی بهره برده باشد که در این صورت فرم «ج» استعلام از وزارت راه و شهرسازی قرمز خواهد بود و امکان دریافت وام وجود نخواهد داشت. همچنین مسکن مورد نظر باید در محدوده شهری باشد و این وام به خانه های روستایی تعلق نمی گیرد.

وام خرید مسکن با خرید اوراق بهادار در بورس

یکی دیگر از انواع وام خرید مسکن، استفاده از اوراق وام خرید مسکن است که می توانید آنرا از بورس بخرید. در دریافت این وام هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و افراد مختلف می‌توانند با خرید اوراق سهام مربوط به بانک مسکن در بازار فرابورس، این وام را دریافت کنند. افراد مجرد تا سقف 60 میلیون تومان و افراد متأهل تا سقف 100میلیون تومان می‌توانند این وام را بگیرند. سود این وام 18درصد و مدت بازپرداخت آن 12ساله است. از نکات مثبت این وام عدم نیاز به سپری شدن زمان است و متقاضیان می‌توانند به محض خرید اوراق سهام وام را دریافت کنند. از نکات منفی این وام می توان به سود بالا و البته هزینه اولیه برای خرید اوراق اشاره کرد که البته مبلغ کمی نیست به طوریکه برای دریافت 60 میلیون وام باید حدود 8 تا 10 میلیون تومان اوراق بخرید!

وام جعاله مسکن یا وام تعمیر مسکن

وام جاله یا تعمیر یکی دیگر از انواع وام مرتبط با خانه است که برای تعمیر یا تکمیل واحد مسکونی به متقاضی پرداخت می شود. وام جعاله تعمیر، برای تعمیر قسمتهایی از مسکن مانند آشپزخانه، لوله کشی و ... و وام جعاله تکمیل برای ساخت قسمتهای نیمه تمام خانه مثل کاشی کاری، نما، سرامیک و ... پرداخت می شود. مبلغ این وام حداکثر 5 میلیون تومان است و بازپرداخت آن دوساله و با سود 14 درصد است. وام جعاله از طرف بانکهای مختلف مثل بانک ملی و بانک مسکن پرداخت می شود که هریک شرایط  ضوابط مخصوص به خود را دارد.

وام مسکن برای بافت فرسوده

یکی از مناسبترین و کاربردی ترین وام ها برای ساخت مسکن، وام نوسازی یا بافت فرسوده است. برای دریافت این وام، ملک باید در بافت فرسوده شهری باشد و این وام برای تخریب و ساخت خانه جدید در آن مکان پرداخت می شود. برای دریافت وام مسکن بافت فرسوده، نماینده‌ی بانک و نماینده‌ی وزارت مسکن و شهرسازی از بافت فرسوده‌ی مورد نظر بازدید به عمل می‌آورند و پس از تأیید، صحت اعطای وام را امضا می‌کنند. سقف تسهیلات وام مسکن بافت فرسوده در شهر تهران 50 میلیون تومان برای هر واحد است و در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 40 میلیون تومان و در سایر شهرها، 30 میلیون تومان است. میزان پرداخت تسهیلات حداکثر تا 80 درصد هزینه ساخت مسکن است و در این برنامه نرخ سود 18 درصد است. حداکثر زمان برای بازپرداخت وام نوسازی بافت فرسوده 12 سال است.