خرید خانه شاید یکی از بزرگترین و مهمترین خریدهای زندگی ما باشد. از این رو باید بیشترین دقت و آگاهی را در هنگام انجام این خرید مهم داشته باشیم. مواردی وجود دارد که اگر آنها را رعایت کنیم، خرید بهتر و بی دردسرتری را خواهیم داشت و در آینده از خرید خود راضی خواهیم بود. قرار است در خانه ای که خریدیم زندگی کنیم و آرامش داشته باشیم. اگر بعد از خرید، موارد آزاردهنده ای را از قلم انداخته باشیم، این موارد تا مدتها با ما خواهد بود و ما را از خریدمان دلزده خواهد کرد. در ادامه بعضی از مهمترین این موارد را بررسی می کنیم.

مهمترین مورد، برای خرید خانه عجله نکنید!

تصمیم به خرید خانه گرفته اید و محدوده و منطقه مورد نظر خود را مشخص کرده اید. اولین توصیه ما به شما این است که به هیچ عنوان در خرید ملک عجله نکنید. برای خرید خانه باید به اندازه کافی وقت بگذارید و تا می توانید از املاک مختلف بازدید کنید. به تمام مشاور املاک در محدوده مورد نظر خود سر بزنید و از آنها بخواهید املاک و فایلهایی که با شرایط شما سازگار هستند معرفی کنند و برای بازدید آنها اقدام کنید. ممکن است ایده آل ترین ملکی که گیر شما می آید صدمین خانه ای باشد که از آن بازدید می کنید. پیشنهاد می کنیم املاکی را که پسندیدید، یکبار در شب و یکبار در روز بازدید کرده و بدقت بررسی کنید. همچنین ضروری است از قیمت املاک در آن محل اطلاع کافی داشته باشید و ملک را به قیمت بخرید.

آلودگی صوتی! خانه محل آرامش شماست ...

یکی از مهمترین مسائل در خرید خانه توجه به آلودگی صوتی آن است. خانه هایی که در نزدیکی خیابانهای اصلی و شلوغ و یا در مجاورت اتوبان قرار دارند در معرض سر و صدای زیادی هستند. در چنین مواردی داشتن پنجره دوجداره از مارک مرغوب می تواند در کاهش آلودگی صوتی بسیار تاثیر گذار باشد. از پنجره دوجداره، دربهای عایق و ضد سرقت و حتی دیوارهای عایق صوتی قافل نشوید. حتی اگر ملک شما در کوچه ای خلوت قرار داشته باشد، رعایت بعضی موارد ساده مثل همین پنجره دوجداره (باز هم می گوییم، مارک مرغوب) یا دربهای عایق می تواند شما را از سر و صداهای لحظه ای مانند بوق و آژیر ماشین ها راحت کند. همچنین اگر درب ورودی ساختمانها در آپارتمانهای چند واحده روبروی هم نباشد بسیار بهتر خواهد بود. همسایگی با مدارس، ساختمانهای دولتی، کلانتریها، ساختمان پزشکان، مجتمع تجاری، نهادها، شرکتها، بیمارستانها، هتلها و… یک عیب مهم برای واحد مسکونی است.

همسایه ها و دیگر ساکنین ساختمان مهم هستند

اگر بهترین خانه را داشته باشید اما همسایه ها و ساکنین دیگر ساختمان شما فرهنگ آپارتمان نشینی و مراعات حال دیگران را نداشته باشند، هیچ وقت آرامش را آنطور که باید تجربه نخواهید کرد! البته تشخیص وضعیت همسایگان شاید کار راحتی نباشد اما تا حدودی قابل بررسی است. اگر تصمیم به خرید ملکی گرفتید، در هنگام خلوتی ظهر و شب هم سری به محل بزنید و وضعیت را بررسی کنید. همچنین مشاعات ساختمان مانند حیاط و راه پله هم تا حدود زیادی می تواند بیانگر وضعیت ساکنین ساختمان باشد. کثیفی بیش از حد مشاعات یا استفاده های غیر معمول مانند قرار دادن وسایل اضافی یکی از نشانه هایی است که به شما می گوید اینجا ملک مناسبی برای شما نیست!

معماری داخلی را جدی بگیرید

معماری داخلی ساختمان مانند وضعیت نورگیری، استفاده بهینه از فضا، خوش نقشه بودن، وضعیت سرویس، اتاق خواب، آشپزخانه، حال، پذیرایی و همچنین عرض ورودی ساختمان و عرض راه پله از مهمترین مواردی هستند که باید در ساخت یک ساختمان رعایت شود. اگر در ساخت ساختمانی ان موارد به بهترین شکل رعایت شده باشد، تقریبا می توانید از موارد دیگری که به چشم نمی آیند مثل نوع ساخت و مصالح مطمئن شوید. خوب بودن معماری خانه یعنی حداقل ها بصورت استاندارد در نظر گرفته شده است. پیشنهاد می کنیم از یک کارشناس در این مورد کمک بگیرید.

موقعیت و وضعیت پارکینگ خودرو را بررسی کنید

امروزه داشتن پارکینگ برای خانه به یکی از ضروریات تبدیل شده است چون تقریبا همه ماشین دارند و بصورت مرتب و روزانه از آن استفاده می کنند. بدون مزاحم بودن جای پارک، اندازه مناسب و استاندارد جای پارک، دسترسی راحت برای پارک کردن ماشین و موقعیت مناسب درب خروجی پارکینگ از مواردی است که باید به آن توجه کنید. همچنین مطمئن شوید پارکینگی که می بینید همان است که در سند ملک قید شده و متعلق به همان واحد است. همچنین هرچه شیب ورودی به پارکینگ کمتر باشد بهتر است. داشتن فضای پارک اضافی برای مهمانان هم یک مزیت به حساب می آید.

دسترسی به خرید مایحتاج روزانه

داشتن خانه در محلی که به مایحتاج روزانه مثل سوپر مارکت، نانوایی، میوه فروشی و ... دسترسی مناسبی دارد می تواند یکی از اولویتها باشد. توجه داشته باشید که همیشه نمی توانید مایحتاج ضروری را از قبل و از فروشگاه های بزرگ تهیه کنید. ممکن است در لحظه به چیزی نیاز داشته باشد و حتی لازم باشد همسر یا فرزند شما برای خرید بیرون بروند. در چنین مواردی دسترسی مناسب به فروشگاهها می تواند یک امتیاز باشد.

بالکن و انباری مهم است، هرچند فعلا به آن نیاز نداشته باشید

به هر روشی که زندگی کنید، مطمئنا لوازم و وسایل اضافه ای خواهید داشت که باید دور از چشم باشند. در چنین مواردی داشتن یک انباری می تواند بسیار مشکل گشا باشد. محل انباری، اندازه آن، دسترسی به انباری و امنیت آن مواردی است که می توانید برای آن در نظر بگیرید. بالکن هم از آن چیزهایی است که اگر نداشته باشید، بعدا حسرت آنرا خواهید خورد.

نمای ساختمان، زیبا باشد و زیبا بماند!

اولین چیزی که از یک ملک می بینید نمای آن است. هر روز بعد از اتمام کار روزانه می خواهید به خانه برگردید و نمای زیبای ساختمان می تواند تاثیر بسزایی در رفع خستگی داشته باشد! همچنین اگر زمانی نیاز به فروش ملک داشتید، باز هم نما اولین چیزی است که خریدار آنرا می بیند. توجه داشته باشید نما جدای اینکه باید زیبا باشد، باید طوری باشد که با گذشت زمان همچنان زیبا بماند. به نوع نما و مواد بکار رفته در آن دقت کنید. گرانترین بخش ساختن یک ساختمان نمای آن است که اگر در این مورد، خساست بیش از حد از طرف سازنده در نظر گرفته نشده باشد، تقریبا می توانید از کیفیت ساخت اطمینان داشته باشید.

نکات ایمنی در انشعابات و تاسیسات برق، گاز و آب ساختمان

هرچه بیشتر نکات ایمنی رعایت شده باشد، آرامش شما هم بیشتر خواهد بود. همچنین در موارد خطر، این نکات ایمنی ساختمان است که به کمک شما و خانواده شما خواهد آمد. داشتن سیستم اطفا حریق، کپسول آتش نشانی، فیوزهای محافظ جان و سیستم چاه ارت برای برق ساختمان (که در ساختمان های جدید اجباری است)، لوله کشی مناسب و استاندارد گاز، لوله کشی مناسب و بهینه آب و مهمتر از آن، فاضلاب ساختمان و ... از جمله مواردی است که باید به آن توجه کنید. همچنین کیفیت و فشار آب و برق ساختمان را جدی بگیرید تا در آینده راحت باشید!

وضعیت سند و مالک ساختمان را بررسی کنید

سند ملکی که قصد خرید آنرا دارید بدقت بررسی کنید و مشخصات مالک را با کارت شناسایی فروشنده تطبیق دهید. مهمترین نکته در خرید هر ملکی، احراز مالکیت فروشنده است. فروشنده باید مطابق قانون، مالک ملکی باشد که به فروش می رساند یا از سوی فروشنده ملک، دارای وکالتنامه رسمی باشد. در صورتی که ملک متعلق به چند نفر باشد و اصطلاحا مال مورد معامله بین چند نفر مشاع باشد، در این صورت یا باید همه مالکین در هنگام فروش حاضر بوده و رضایت خود را اعلام کنند و یا یک نفر از سوی بقیه مالکان، وکالت در فروش داشته باشد که در این صورت وکالت نامه باید به صورت رسمی و در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم شده باشد و به وکیل اجازه فروش ملک را داده باشد. همچنین علاوه بر تصریح به وکالت در فروش، وکیل باید وکالت در دریافت ثمن (پول) ملک را نیز داشته باشد. همچنین دقت کنید که مبالغ را به حساب مالک ساختمان که در سند قید شده است واریز کنید. پول را یکجا پرداخت نکنید و برای پرداخت آن چند مرحله در نظر بگیرید و در قرار داد، نحوه پرداخت مبلغ را به دقت قید کنید. درصدی از مبلغ را برای روزی که به محضر می روید نگه دارید و در همان روز در دفترخانه و هنگام تنظیم سند پرداخت کنید.